ETNO FORUM
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
ORA in RO
METEO
milostv on livestream.com. Broadcast Live Free
Ultimele subiecte
» Fotograf si cameraman botez si nunta
ARTISTI EmptyMier Mar 25, 2015 3:47 am Scris de selromtv

» Revino La Traditie Cu Formatia Simona Tone - Muzica Pentru Evenimente 2015 - 2016
ARTISTI EmptyJoi Dec 25, 2014 6:00 pm Scris de simonatone68

» Revino La Traditie Cu Formatia Simona Tone - Muzica Pentru Evenimente 2015 - 2016
ARTISTI EmptyJoi Dec 25, 2014 5:54 pm Scris de simonatone68

» Grupul "Melody"
ARTISTI EmptyJoi Iul 12, 2012 7:32 am Scris de andreeapaul

» CUNUNIȚA din Satu Mare si alte formatii
ARTISTI EmptyMier Iul 11, 2012 8:00 am Scris de floaredecolt

» solistii din Salaj
ARTISTI EmptySam Iul 07, 2012 3:42 am Scris de SONIA_POTREA

» Etnografie
ARTISTI EmptySam Iul 07, 2012 2:17 am Scris de Diia

» ARTISTI
ARTISTI EmptyDum Iul 01, 2012 9:58 pm Scris de Relly

» Albumul solistilor din Arad
ARTISTI EmptyDum Iul 01, 2012 7:22 am Scris de Vio

» CLIPURI VIDEO
ARTISTI EmptySam Iun 30, 2012 8:23 am Scris de Vio

» Audio
ARTISTI EmptySam Iun 30, 2012 2:31 am Scris de floaredecolt

» cele mai tari melodii din banat
ARTISTI EmptyVin Iun 29, 2012 8:11 am Scris de dan35rom

» Scoala populara de Arta Harghita
ARTISTI EmptyVin Iun 29, 2012 3:42 am Scris de MARIA-MARIAN

» Programul activitatilor folclorice pe anul 2012
ARTISTI EmptyVin Iun 29, 2012 3:37 am Scris de MARIA-MARIAN

» Tinere Sperante Galatene
ARTISTI EmptyVin Iun 29, 2012 3:31 am Scris de MARIA-MARIAN

HOROSCOP PERSONALIZAT
BANCUL ZILEI
RADIO LIPOVA
Vizitează Radio Lipova
TETRIS-JOC

Bookmarking social

Bookmarking social reddit      

Pastrati adresa ETNO FORUM pe site-ul dvs. de bookmarking social

IMAGINI HAIOASE
ETNO*ACVARIU
EnterClick LinkPro - Director Web

ARTISTI

2 participanți

In jos

ARTISTI Empty ARTISTI

Mesaj Scris de Vio Vin Iun 01, 2012 5:08 am

TRAIAN ILEA&VALERIA CODOREAN

"Nu ar fi asa de multe de spus pentru ca ascultand cantecele noastre, majoritatea fiind compozitii proprii, se poate citi printre randuri viata noastra. Ne-am intalnit in viata asta pana acum cu de toate ,bune,rele ...si trecand anii am invatat sa cernem cat s-a putut atat in cariera cat si in viata de zi cu zi ,lucrurile frumoase din tot ce primesti si iti ofera viata. Dar pana sa realizezi ca, vorba romanului " nu tot ce zboara se mananca" am facut si noi de multe ori " indigestie" in mod special in relatia cu...oamenii. Am fost loviti,pupati in fata loviti prin spate,tradati de multe ori,inselati si cate toate, lucruri care nu sunt personalizate pentru ca din pacate toti trecem prin astea in viata darrrr...nu am incetat sa avem incredere in oameni pentru ca citeam undeva si este mult adevar ca: " Daca fiecare om ar avea la poarta o fantanita din care curge argint oameni tot ar avea nevoie unul de altul" si oamenii asemeni stalpilor de iluminat nu pot da lumina decat legati unul de altul...Ne bucuram de atata dragoste si aprecieri din partea marelui public incat nu trebuie si nu ne lasam coplesiti de lucruri " marunte" imi place sa le catalogam desi oameni suntem si noi si nu poti ramane chiar indiferent. Dar suntem constienti ca avem obligatia si tot ce facem, facem din placere, cat ne tin puterile sa dam ce avem de dat. Am simtit ca prin cantecele noastre am alinat suflete si daca un minut din viata unui om am reusit sa-l facem sa uite de o durere sufleteasca pentru noi inseamna enorm. Daca aceste randuri ajung la ascultatorii nostrii inainte de sarbatorile de iarna le dorim, si eu si sotia mea, sarbatori fericite, un an nou fericit si tot binele din lume...."

Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea ARTISTI EmailButton
ARTISTI 267x200-images-stories-portret-traian1Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea formeaza un cuplu si au devenit celebri in muzica populara. Mai intâi separat, apoi impreuna, s-au lansat si au avut succese in diverse concerte, unde au incântat auditoriul cu muzica lor. Acum au o familie numeroasa, pentru ca Traian are doi copii din prima casatorie, la fel si Valeria. Impreuna au mai facut un copil si toti cinci sunt baieti. Nici unul dintre copii nu ii urmeaza in cariera muzicala.

Traian Ilea s-a reapucat de cântat dupa o pauza de 10 ani

Traian are un repertoriu bogat (peste 55 de piese), in totalitate compuse de el pe liniile melodice ale lui Ovidiu Vârtes. Si-a inceput cariera muzicala prin a face studii de specialitate, mai precis Scoala Populara de Arte, pentru ca apoi sa fie parte din Filarmonica de Stat din Cluj Napoca, unde a dat probe la diverse auditii.

A inceput sa cânte din proprie initiativa, chiar daca l-a avut ca exemplu pe tatal sau, care cânta in corul bisericii. Nu a participat la niciun concurs muzical inainte de a incepe studiile muzicale. Abia dupa ce a terminat scoala, a inceput sa cânte in spectacole prin zona Clujului. Din nefericire, a fost nevoit sa se lase de cântat din motive familiale, la vârsta de 25 de ani. Abia dupa 10 de ani a reinceput sa cânte, alaturi de sotia sa actuala. Traian a revenit in bransa când a scos melodia "in hasdate-n fagadau"....

Sotia lui, Valeria Codorean Ilea, cânta muzica populara de când era adolescenta si era mereu prezenta la "Cântarea României".

ARTISTI 225x325-images-stories-portret-traian2Cel mai mare succes al Valeriei a fost alaturi de sora ei, când formau grupul "Surorile Codorean". Valeria are, la rândul ei, un repertoriu bogat, din care trebuie sa amintim “Mândre-s somesenele”, “Dragu ni-i in sat la joc”, “Fost-o- fost cândva”, “Pasarica din Ardeal”, “Cât o fost ti-o fi lumea”. Valeria se trage dintr-o familie cu certe radacini muzicale, mama ei fiind solista la Filarmonica de Stat din Cluj, tatal e contrabasist, iar bunicul violonist, faimos la vremea sa. Valeria Codorean Ilea si-a inceput cariera muzicala de tânara, prin participarea la numeroase festivaluri. Dintre acestea se pot enumera, pentru rezultatele ei notabile, Festivalul “Crizantema de Aur” din 1979, când avea 20 ani, si “Cântarea României”, la care participa anual, alaturi de Filarmonica de Stat din Cluj, unde era solista vocala.

S-au cunoscut pe scena


In acest fel, pe scena, l-a cunoscut si pe Traian Ilea, cel care i-a devenit ulterior sot. Impreuna au avut numeroase aparitii la televiziune, la diverse posturi nationale si locale, cum ar fi TVR1, PROTV. Insa rampa lor de lansare a fost postul cu muzica populara româneasca ETNO TV.

ARTISTI 267x200-images-stories-portret-traian3Colaborarea cu producatorul Cristi Toma a fost benefica, pentru ca el i-a incurajat enorm si i-a sustinut. Cei doi soti Ilea au mare succes, duetele având o priza mai mare la public. Fiecare dintre ei are un stil propriu, care e vadit in muzica pe care o cânta, insa cel mai mare succes il au impreuna. Isi doresc sa scoata albume in duet, pentru ca astfel se completeaza unul pe celalalt si creeaza o atmosfera de vis la concerte. Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea au avut numeroase concerte in fata românilor din Diaspora, mai precis in Italia, Spania, Insulele Baleare, Ibiza, Franta, Austria si Germania.

"Pusca si cureaua lata" - o melodie foarte ascultata


Costumele populare pe care cei doi interpreti le poarta sunt din zona Somesului. Impreuna au scos numeroase cântece de suces, care reprezinta zona folclorica a Clujului: “Asta e hora Clujului” si “Sarace vremuri de demult”. Tot impreuna cânta “Bate vânt peste pamânt”, “Fost, o fost cândva”, “Is din neam de ardeleni”. Cel mai nou hit al lor este “Pusca si cureaua lata”, de pe cel mai nou album.

“ La toti ni-i greu” e un cântec potrivit pentru vocile si expresia scenica a celor doi. Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea formeaza un cuplu de ardeleni ambitiosi, caracterizat de profesionalism si tendinta spre perfectionism a amândurora.
Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea ARTISTI EmailButton
ARTISTI 267x200-images-stories-portret-traian1Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea formeaza un cuplu si au devenit celebri in muzica populara. Mai intâi separat, apoi impreuna, s-au lansat si au avut succese in diverse concerte, unde au incântat auditoriul cu muzica lor. Acum au o familie numeroasa, pentru ca Traian are doi copii din prima casatorie, la fel si Valeria. Impreuna au mai facut un copil si toti cinci sunt baieti. Nici unul dintre copii nu ii urmeaza in cariera muzicala.

Traian Ilea s-a reapucat de cântat dupa o pauza de 10 ani

Traian are un repertoriu bogat (peste 55 de piese), in totalitate compuse de el pe liniile melodice ale lui Ovidiu Vârtes. Si-a inceput cariera muzicala prin a face studii de specialitate, mai precis Scoala Populara de Arte, pentru ca apoi sa fie parte din Filarmonica de Stat din Cluj Napoca, unde a dat probe la diverse auditii.

A inceput sa cânte din proprie initiativa, chiar daca l-a avut ca exemplu pe tatal sau, care cânta in corul bisericii. Nu a participat la niciun concurs muzical inainte de a incepe studiile muzicale. Abia dupa ce a terminat scoala, a inceput sa cânte in spectacole prin zona Clujului. Din nefericire, a fost nevoit sa se lase de cântat din motive familiale, la vârsta de 25 de ani. Abia dupa 10 de ani a reinceput sa cânte, alaturi de sotia sa actuala. Traian a revenit in bransa când a scos melodia "in hasdate-n fagadau"....

Sotia lui, Valeria Codorean Ilea, cânta muzica populara de când era adolescenta si era mereu prezenta la "Cântarea României".

ARTISTI 225x325-images-stories-portret-traian2Cel mai mare succes al Valeriei a fost alaturi de sora ei, când formau grupul "Surorile Codorean". Valeria are, la rândul ei, un repertoriu bogat, din care trebuie sa amintim “Mândre-s somesenele”, “Dragu ni-i in sat la joc”, “Fost-o- fost cândva”, “Pasarica din Ardeal”, “Cât o fost ti-o fi lumea”. Valeria se trage dintr-o familie cu certe radacini muzicale, mama ei fiind solista la Filarmonica de Stat din Cluj, tatal e contrabasist, iar bunicul violonist, faimos la vremea sa. Valeria Codorean Ilea si-a inceput cariera muzicala de tânara, prin participarea la numeroase festivaluri. Dintre acestea se pot enumera, pentru rezultatele ei notabile, Festivalul “Crizantema de Aur” din 1979, când avea 20 ani, si “Cântarea României”, la care participa anual, alaturi de Filarmonica de Stat din Cluj, unde era solista vocala.

S-au cunoscut pe scena


In acest fel, pe scena, l-a cunoscut si pe Traian Ilea, cel care i-a devenit ulterior sot. Impreuna au avut numeroase aparitii la televiziune, la diverse posturi nationale si locale, cum ar fi TVR1, PROTV. Insa rampa lor de lansare a fost postul cu muzica populara româneasca ETNO TV.

ARTISTI 267x200-images-stories-portret-traian3Colaborarea cu producatorul Cristi Toma a fost benefica, pentru ca el i-a incurajat enorm si i-a sustinut. Cei doi soti Ilea au mare succes, duetele având o priza mai mare la public. Fiecare dintre ei are un stil propriu, care e vadit in muzica pe care o cânta, insa cel mai mare succes il au impreuna. Isi doresc sa scoata albume in duet, pentru ca astfel se completeaza unul pe celalalt si creeaza o atmosfera de vis la concerte. Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea au avut numeroase concerte in fata românilor din Diaspora, mai precis in Italia, Spania, Insulele Baleare, Ibiza, Franta, Austria si Germania.

"Pusca si cureaua lata" - o melodie foarte ascultata


Costumele populare pe care cei doi interpreti le poarta sunt din zona Somesului. Impreuna au scos numeroase cântece de suces, care reprezinta zona folclorica a Clujului: “Asta e hora Clujului” si “Sarace vremuri de demult”. Tot impreuna cânta “Bate vânt peste pamânt”, “Fost, o fost cândva”, “Is din neam de ardeleni”. Cel mai nou hit al lor este “Pusca si cureaua lata”, de pe cel mai nou album.

“ La toti ni-i greu” e un cântec potrivit pentru vocile si expresia scenica a celor doi. Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea formeaza un cuplu de ardeleni ambitiosi, caracterizat de profesionalism si tendinta spre perfectionism a amândurora.
Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea formeaza un cuplu si au devenit celebri in muzica populara. Mai intâi separat, apoi impreuna, s-au lansat si au avut succese in diverse concerte, unde au incântat auditoriul cu muzica lor. Acum au o familie numeroasa, pentru ca Traian are doi copii din prima casatorie, la fel si Valeria. Impreuna au mai facut un copil si toti cinci sunt baieti. Nici unul dintre copii nu ii urmeaza in cariera muzicala.

Traian Ilea s-a reapucat de cântat dupa o pauza de 10 ani

Traian are un repertoriu bogat (peste 55 de piese), in totalitate compuse de el pe liniile melodice ale lui Ovidiu Vârtes. Si-a inceput cariera muzicala prin a face studii de specialitate, mai precis Scoala Populara de Arte, pentru ca apoi sa fie parte din Filarmonica de Stat din Cluj Napoca, unde a dat probe la diverse auditii.

A inceput sa cânte din proprie initiativa, chiar daca l-a avut ca exemplu pe tatal sau, care cânta in corul bisericii. Nu a participat la niciun concurs muzical inainte de a incepe studiile muzicale. Abia dupa ce a terminat scoala, a inceput sa cânte in spectacole prin zona Clujului. Din nefericire, a fost nevoit sa se lase de cântat din motive familiale, la vârsta de 25 de ani. Abia dupa 10 de ani a reinceput sa cânte, alaturi de sotia sa actuala. Traian a revenit in bransa când a scos melodia "in hasdate-n fagadau"....

Sotia lui, Valeria Codorean Ilea, cânta muzica populara de când era adolescenta si era mereu prezenta la "Cântarea României".

ARTISTI 225x325-images-stories-portret-traian2Cel mai mare succes al Valeriei a fost alaturi de sora ei, când formau grupul "Surorile Codorean". Valeria are, la rândul ei, un repertoriu bogat, din care trebuie sa amintim “Mândre-s somesenele”, “Dragu ni-i in sat la joc”, “Fost-o- fost cândva”, “Pasarica din Ardeal”, “Cât o fost ti-o fi lumea”. Valeria se trage dintr-o familie cu certe radacini muzicale, mama ei fiind solista la Filarmonica de Stat din Cluj, tatal e contrabasist, iar bunicul violonist, faimos la vremea sa. Valeria Codorean Ilea si-a inceput cariera muzicala de tânara, prin participarea la numeroase festivaluri. Dintre acestea se pot enumera, pentru rezultatele ei notabile, Festivalul “Crizantema de Aur” din 1979, când avea 20 ani, si “Cântarea României”, la care participa anual, alaturi de Filarmonica de Stat din Cluj, unde era solista vocala.

S-au cunoscut pe scena


In acest fel, pe scena, l-a cunoscut si pe Traian Ilea, cel care i-a devenit ulterior sot. Impreuna au avut numeroase aparitii la televiziune, la diverse posturi nationale si locale, cum ar fi TVR1, PROTV. Insa rampa lor de lansare a fost postul cu muzica populara româneasca ETNO TV.

ARTISTI 267x200-images-stories-portret-traian3Colaborarea cu producatorul Cristi Toma a fost benefica, pentru ca el i-a incurajat enorm si i-a sustinut. Cei doi soti Ilea au mare succes, duetele având o priza mai mare la public. Fiecare dintre ei are un stil propriu, care e vadit in muzica pe care o cânta, insa cel mai mare succes il au impreuna. Isi doresc sa scoata albume in duet, pentru ca astfel se completeaza unul pe celalalt si creeaza o atmosfera de vis la concerte. Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea au avut numeroase concerte in fata românilor din Diaspora, mai precis in Italia, Spania, Insulele Baleare, Ibiza, Franta, Austria si Germania.

"Pusca si cureaua lata" - o melodie foarte ascultata


Costumele populare pe care cei doi interpreti le poarta sunt din zona Somesului. Impreuna au scos numeroase cântece de suces, care reprezinta zona folclorica a Clujului: “Asta e hora Clujului” si “Sarace vremuri de demult”. Tot impreuna cânta “Bate vânt peste pamânt”, “Fost, o fost cândva”, “Is din neam de ardeleni”. Cel mai nou hit al lor este “Pusca si cureaua lata”, de pe cel mai nou album.

“ La toti ni-i greu” e un cântec potrivit pentru vocile si expresia scenica a celor doi. Traian Ilea si Valeria Codorean Ilea formeaza un cuplu de ardeleni ambitiosi, caracterizat de profesionalism si tendinta spre perfectionism a amândurora.
Vio
Vio
Admin
Admin

Mesaje : 35
Data de inscriere : 18/05/2012
Localizare : Arad

https://etnoforum.forumgratuit.ro

Sus In jos

ARTISTI Empty Re: ARTISTI

Mesaj Scris de floaredecolt Lun Iun 18, 2012 3:14 am

Dumitru Farcas

ARTISTI Farcas

12 mai, o zi minunată nu doar pentru că e în luna lui florar, ci şi pentru că e ziua de naştere a celui care, prin taragotul său fermecat, a dat sonoritate frumuseţilor unei Românii pitoreşti, este ziua care ni l-a dăruit nouă, iubitorilor de cântec tradiţional, pe DUMITRU FĂRCAŞ. S-a născut în Groşii Maramureşului şi, la început, a iubit fluierul. La 14 ani şi-a lăsat plaiurile natale pentru a studia oboiul la Şcoala de muzică din Cluj-Napoca, apoi, tot aici, şi-a desăvârşit studiile la Academia de Muzică „George Dima”. Inspirat, poate, de puritatea şi frumuseţea ancestrală ce caracterizează folclorul maramureşan, a prins drag de taragot şi l-a învăţat singur...apoi l-a dăruit lumii, consacrându-l. A fondat Orchestra de muzică populară "Mărţişorul" a Casei de cultură a studenţilor din Cluj-Napoca (instituţie pe care a păstorit-o o vreme şi în calitate de manager). Prin întreaga sa activitate, maestrul Dumitru Fărcaş, cum ne-am obişnuit cu toţii să-i spunem, a păstrat nealterate comorile folclorice moştenite din străbuni, înnobilându-le prin dorinţa de a transforma fiecare întîlnire în sărbătoare, dăruind, în permanenţă, regaluri pentru sufletele noastre. .
floaredecolt
floaredecolt
Nivel I
Nivel I

Mesaje : 19
Data de inscriere : 29/05/2012

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum