ORA in RO
METEO
milostv on livestream.com. Broadcast Live Free
Ultimele subiecte
» Fotograf si cameraman botez si nunta
Mier Mar 25, 2015 3:47 am Scris de selromtv

» Revino La Traditie Cu Formatia Simona Tone - Muzica Pentru Evenimente 2015 - 2016
Joi Dec 25, 2014 6:00 pm Scris de simonatone68

» Revino La Traditie Cu Formatia Simona Tone - Muzica Pentru Evenimente 2015 - 2016
Joi Dec 25, 2014 5:54 pm Scris de simonatone68

» Grupul "Melody"
Joi Iul 12, 2012 7:32 am Scris de andreeapaul

» CUNUNIȚA din Satu Mare si alte formatii
Mier Iul 11, 2012 8:00 am Scris de floaredecolt

» solistii din Salaj
Sam Iul 07, 2012 3:42 am Scris de SONIA_POTREA

» Etnografie
Sam Iul 07, 2012 2:17 am Scris de Diia

» ARTISTI
Dum Iul 01, 2012 9:58 pm Scris de Relly

» Albumul solistilor din Arad
Dum Iul 01, 2012 7:22 am Scris de Vio

» CLIPURI VIDEO
Sam Iun 30, 2012 8:23 am Scris de Vio

» Audio
Sam Iun 30, 2012 2:31 am Scris de floaredecolt

» cele mai tari melodii din banat
Vin Iun 29, 2012 8:11 am Scris de dan35rom

» Scoala populara de Arta Harghita
Vin Iun 29, 2012 3:42 am Scris de MARIA-MARIAN

» Programul activitatilor folclorice pe anul 2012
Vin Iun 29, 2012 3:37 am Scris de MARIA-MARIAN

» Tinere Sperante Galatene
Vin Iun 29, 2012 3:31 am Scris de MARIA-MARIAN

HOROSCOP PERSONALIZAT
BANCUL ZILEI
RADIO LIPOVA
Vizitează Radio Lipova
TETRIS-JOC

Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa ETNO FORUM pe site-ul dvs. de bookmarking social

IMAGINI HAIOASE
ETNO*ACVARIU
EnterClick LinkPro - Director Web

ARTISTI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

ARTISTI

Mesaj Scris de Vio la data de Vin Iun 01, 2012 5:15 am

DENISA SARBOAICA

Cu siguranta cand spunem DENISA Sârboaica sau DENISA Valungan ne gandim la melodiile "GELOZIE" , "Ia-ti valiza hai la mare", "M-ai mintit baiete iara", "Bate bate inima", "Nu pot si nu vreau sa te uit", "Durdev dan", "Spasi me samoce", "O stea de ar cadea", si multe, multe alte melodii romanesti si sarbesti care ne-au incantat de-a lungul anilor.
Din 1994 si pana astazi DENISA Sârboaica ne-a incantat cu melodii romanesti si sarbesti de petrecere si nu numai, ne-a incantat cu timbrul vocal si stilul sau de sarboaica, care este special. DENISA este singura artista din Romania capabila sa interpreteze o melodie sarbeasca asa cum doar sarbii stiu sa faca acest lucru, cu foarte mult profesionalism! Drept dovada este locul II castigat la Festivalul International "Sutka fest" din Macedonia!
Acum, DENISA Sârboaica revine cu noul album "Dragoste de 7 stele", un album exceptional realizat cu instrumentisti de valoare din Serbia, si voi da un singur nume...Serbian Band...
Va asteapta 15 piese de diferite genuri, piese romanesti si sarbesti!

Vio
Admin
Admin

Data de inscriere : 18/05/2012
Localizare : Arad

http://etnoforum.wikiforum.ro

Sus In jos

Re: ARTISTI

Mesaj Scris de floaredecolt la data de Lun Iun 18, 2012 3:05 am

Liliana Laichici

Acesti ani minunati m-au inspirat si continua sa ma inspire in multe dintre textele mele. Tot la 7 ani am inceput sa studiez vioara la scoala de muzica din Lugoj. Nu stiu de ce am ales vioara, cred ca mi-a placut sintagma "vioara e regina instrumentelor". La 13 ani am plecat la Timisoara, la Liceul de Arta "Ion Vidu” in clasa a saptea, am muncit din greu, dar la liceu am intrat cu 10, la sectia canto. A fost o mare bucurie si o mare realizare. Au urmat apoi anii de facultate la Universitatea de Vest, sectia romana-franceza. In toata aceasta perioada am cantat si am colaborat cu cele mai prestigioase ansambluri din Timisoara, am participat la diverse concursuri nationale, de fiecare data reusind sa aduc acasa unul dintre primele premii. Desigur, toate aceste reusite mi-au dat curaj si incredere sa perseverez, sustinuta in continuare de familia mea. Dupa absolvirea facultatii am lucrat timp de cativa ani la catedra, ca profesor de limba romana implinindu-mi unul din visele de copil, indelung exersat cu papusile mele. Timpul nu mi-a mai permis insa sa urmez o cariera didactica asa ca in ultimii ani m-am dedicat doar muzicii.
floaredecolt
Nivel I
Nivel I

Data de inscriere : 29/05/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de floaredecolt la data de Lun Iun 18, 2012 3:44 am

ADRIAN STANCA

POVESTEA MEA

Impreuna cu colegii mei din echipa "Tezaurului Folcloric" colind tara cautand "Mostenitori" si muguri de "tezaur". Si aproape intodeauna in drumurile noastre, in pregatirea spectacolului suntem insotiti de cei pe care, cu ani in urma, i-am adus in fata publicului...Atunci erau doar, tinere sperante, acum, ca dovada ca am avut dreptate sa-i sustinem, ei ocupa primele locuri intre cei preferati de public si nu numai in zonele lor...
Reintalnirea aceasta "de pe alte pozitii" este emotionanta. Iata ca intr-o lume in care, aproape zilnic, ne convingem ca "recunostinta este floare rara" m-a dus Dumnezeu sa aflu ca totusi, atunci cand daruiesti, cand ocrotesti cu dragoste, iubirea se intoarce inmiit. Intr-adevar, emisiunea noastra rezista si fiind permanent in legatura cu publicul din toata tara, are acea audienta de invidiat. Si datorita lor, datorita vedetelor care nu uita ca sunt "copii ai Tezaurului folcloric" intre ei banateanul Adrian Stanca, foarte iubit de public, interpret care in timp, a reusit sa puna in valoare talentul daruit de Dumnezeu prin stradania de ai respecta la fiecare pas pe cei de la care a primit cantecul. Stim ca pentru un tanar, succesul este uneori ametitor. Concesiile, goana dupa aplauze ii mai schimba pe oameni.
Dar Adrian, baiatul de la Hitias, a reusit sa depaseasca tentatiile. Au invins in timp sfaturile Luciei Mihaescu si ale Anei Pacatius, "doamnele lui" de la Scoala populara de arta din Timisoara, a invins dorinta permanenta de a invata - este acum student la Universitatea "Mihai Eminescu". Cu siguranta si cei doi ani petrecuti la Bucuresti, intre artisti de marca pe scena celebrului ansamblu "Ciocarlia" au contat foarte mult in evolutia tanarului banatean.
Cu mintea de-acum, el selecteaza si va ofera un CD cu cateva piese care il reprezinta. Este insotit in acest demers de un grup de instrumentisti virtuozi; intre ei ii recunoastem pe taragotistul Ion Pieptanar - si el la o vreme laureat al unor prestigioase concursuri folclorice - si pe Cristi Stanca, fratele lui Adrian, acordeonist in ansamblul "Banatul". Inregistrarile vor fi cu siguranta pentru public o reintalnire placuta cu Adrian Stanca, cu cantecul banatean atat de iubit pretutindeni la romani.
Pentru noi ele vor aduce bucuria ca nu ne-am inselat. Acea bucurie pe care nu demult am trait-o la Buzias, pe meleagurile natale ale lui Adrian, atunci cand el s-a implicat cu tot sufletul in organizarea spectacolelor "Tezaur folcloric - "Mostenitori" Adrian, baiatul care odinioara s-a straduit sa aduca in emisiunea noastra, intr-o inregistrare speciala, lumea lui - casa parinteasca, neamurile pastratoare de traditiile romanesti. Familia de la Hitias, in marea noastra familie "Tezaurului folcloric", unde Adrian isi pastreaza locul lui.

MARIOARA MURARESCU

Adrian Stanca - Multi imi spun dupa cantat

Asculta mai multe audio diverse
floaredecolt
Nivel I
Nivel I

Data de inscriere : 29/05/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos